100 let československé architektury

Spolupracujeme s mnoha českými a slovenskými architekty, proto jsme se stali partnery 13. ročního mezinárodního festivalu architektury a urbanismu Architecture Week Praha, který probíhá ve dnech 15. 9. 2018 až 10. 10. 2018 v prostorách Pražské Galerie Mánes.

Tento ročník probíhá v rámci oslav stého výročí založení samostatného státu. Byla to událost, která podnítila cestu k nové architektuře nezatížené minulostí, reprezentující novou demokratickou společnost. Po prvních letech pokusů o vytvoření národního stylu se architektura v Československu velmi rychle napojila na pokroková evropská hnutí. Záhy se vytvořila centra nového architektonického myšlení – vedle Prahy to bylo například Brno a Pardubice, na Slovensku se jen v krátkém opoždění přidala Bratislava a Košice. 30. léta již znamenala rozkvět pečlivě vypěstovaného vskutku moderního slohu a nová architektura se po zemi rozprostírala téměř pravidelně.

 

Stoletá cesta československé architektury je vzrušujícím odrazem bohaté historie. Neméně vzrušující je ale i srovnání s unikátními a architektonicky zcela ojedinělými projekty současnosti. Jakousi kvintesencí rozvoje současnosti je i nová Praha, která se nehledě na těžkosti a problémy rozrůstá do všech stran rychleji, než tomu bylo kdykoli před tím.  Ale není to jenom Praha, podobný vývoj probíhá také v řadě našich předních měst a krajů.

 

Unikátní expozice v galerii Mánes připomíná to nejdůležitější z minulosti, ukazuje současnost a napovídá mnohé o architektonické budoucnosti našich měst a zemí. Zajímavostí této koncepce, kterou pro letošní festival napsala paní Radomíra Sedláková je, že vychází z hlavního motivu výstavy, resp. oslav a tím je motiv historie. Vzniká tak jakési „zrcadlení“, kdy vedle makety velikánů československé architektury stojí projekty zcela soudobé a živé, naznačující jaká bude tvář české a slovenské budoucnosti.

Vystavuje zde celá řada prestižních společností, nositelů prestižních projektů. Bez nadsázky můžeme říci, že pokud by si chtěl někdo udělat ucelenou představu o budoucí tváři například Prahy, Bratislavy, ale i dalších měst a krajů, měl by s určitostí navštívit tuto unikátní výstavu. Součástí výstavy je i „zrcadlení mezinárodní“, což v praxi znamená, že se výše uvedených událostí zúčastňuje zhruba dvacet tuzemských a více než třicítka architektonických ateliérů z celého světa.

 

fu

Co vás zajímá.

Zanechte nám na sebe kontakt a my se vám rádi ozveme.

Načítám... An error has occurred, please try again.